Jak wybrać terapeutę? 3 proste pytania

W Polsce nie obowiązuje ustawa o zawodzie psychoterapeuty, czyli praktyka psychoterapeutyczna nie jest prawnie uregulowana. W zasadzie oznacza to, że każdy może założyć gabinet i oferować usługi psychoterapeutyczne (a czasem jest to nawet prostsze niż bycie taksówkarzem – http://warszawskitaksowkarz.pl/lokowoz-czyli-terapia-w-aucie/).

Margines błędu zawsze jest, ale podstawa to, jak zawsze, komunikacja. To nie jest mięsny, w którym pani nie chce ukroić ładniejszej szynki – psychoterapia to zwykle duża inwestycja w siebie, a przy tym usługa jak każda inna rządząca się prawami wolnego rynku, więc każdy ma prawo o wyboru usługodawcy i do dostępu do informacji na jego temat.

Moim zdaniem naprawdę warto zapytać o następujące kwestie:

  • gdzie i jakie skończył studia? (tu zdania są podzielone – ja optuję za psychologami, ale nie jest to warunek konieczny do wykonywania zawodu psychoterapeuty czy odbywania szkolenia psychoterapeutycznego)
  • w jakim nurcie pracuje i w jakiej szkole psychoterapii się kształci? (tutaj lista ośrodków szkoleniowych rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychoterapeutyczne – http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=54 )
  • czy pracuje pod superwizją? (czyli czy omawia swoją pracę z kimś, kto jest w stanie udzielić mu informacji zwrotnej i w razie czego skorygować jego sposób prowadzenia Twojego procesu terapeutycznego – robią to nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni)

To postawa, dalej można już iść za głosem serca 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s